روسیه


پایتخت : مسکو
شهرهای توریستی : مسکو – سن پترزبورگ
مذهب : ارتودکس- مسلمان
واحد پول : روبل
زبان : روسی
فاصله هوایی تا تهران: 3:50
اختلاف ساعت با تهران : 30 دقیقه (ایران 30+ دقیقه)


کشوری گسترده و بزرگ در اروپای شرقی و آسیای شمالی است و با مساحت ۱۷٬۰۷۵٬۴۰۰ کیلومترمربع پهناورترین کشور جهان است. مساحت روسیه تقریباً دو برابر مساحت کشور ایالات متحده آمریکاست. از دید جمعیتی، روسیه پس از چین، هندوستان، آمریکا، اندونزی، برزیل، پاکستان و بنگلادش در رده هشتم جهان قرار دارد. روسیه تا قبل از فروپاشی اصلی ترین جمهوری اتحاد جماهیر شوروی بود.

پایتخت روسیه شهر مسکو و واحد پول آن روبل است. زبان رسمی فدراسیون روسیه، روسی است. نوع حکومت در فدراسیون روسیه جمهوری فدرال است. روسیه در سال ٨٦٢ میلادی پایه‌گذاری شده است. بر اساس آمار سال ٢٠٠٦ جمعیت فدراسیون روسیه در حدود ۵/١۴٢میلیون نفر و تولید ناخالص داخلی روسیه در حدود ٧٢٧/١ تریلیون دلار بوده است
ميزان بارندگي درمسكو چندان زياد نيست. اما برف زمستاني به اندازه كافي آب مسكو را تأمين مي‎كند، آب مسكو و ۱٣شهر حوالي مسكو از طريق ۴ ايستگاه انتقال آب آشاميدني ؛ روبلوفسكايا، سورنايا، زاپادنايا و وستوچنايا كه از رودخانه‎هاي گوناگون تغذيه مي‎شوند تأمين مي‎شود.
آب ايستگاه‎هاي سورنايا و وستوچنايا از منبع ايوانكوفسكي تأمين مي‎شود كه از طريق كانال مسكو، آب ولگا به آن مي‎ريزد. و آب ايستگاه‎هاي روبلوفسكايا و زاپادنايا از منابع رود مسكو (ايسترا، موژايسكي،اوزرنينسكي و روزسكي تأمين مي‎شود، آب منابع در مرحله اوليه پاك و مطابق با استاندارد است،‌ اما در طي عبور از لوله‎هاي شهري از كيفيت آن كاسته مي‎شود.


آب و هوای مسکو
به دليل نا متعادل بودن هواي مسكو و اينكه درجه حرارت مسكو حتي در تابستان زياد گرم نيست، بهترين زمان سفر به اين شهر ماه‎هاي ژوئن، ژوئيه تا اواسط ماه اوت(خرداد،تير و مرداد) است.
روزهاي تابستاني بلند و روشن هستند (طلوع آفتاب در اواسط ماه ژوئن(خرداد) حدوداً ساعت ۴و ۴٠دقيقه صبح و غروب آفتاب ساعت ٢٢و ۱٠ دقيقه شب است) و درماه ژوئن (تير) حتي تا ساعت ٢ و ۳ هم هوا روشن است. احتمال وزش بادهاي سرد شمال درماه اوت زياد است و به اين دليل با وجود اينكه آفتاب گرم است، اما احساس مي‎شود كه درجه حرارت پاييزي و نه تابستاني است.
از اواخر ماه اكتبر برف شروع به باريدن مي‎كند كه معمولاً تا اواسط ماه آوريل هم طول مي‎كشد. درجه حرارت در زمستان از١٠درجه تا ۳٠ درجه می‌باشد (طلوع آفتاب درماه‎هاي ژانويه و فوريه (دي - بهمن) بين ساعت ٨ و ١۴ دقيقه تا ٩ و1 دقيقه صبح و غروب آفتاب بين ۱٧ و ۱۴دقيقه تا ۱٨ و ۱۴دقيقه عصر است.
فصل بهار بي‎نهايت سريع شروع و تمام مي‎شود و در عرض يكي دو هفته درختان لباس سبز به تن و گل مي‎دهند و چهره شهر كاملاً از اين رو به آن رو مي‎شود! درهر صورت هنگام سفر به مسكو درهر هوايي بهتر است انواع لباس‎ها براي فصل‎هاي گوناگون همراه باشد. درخت سپيدار كه درماه ژوئن گل مي‎كند منظره شهر را كاملاً تغيير مي‎دهد. اهالي مسكو پرواز گل‎هاي سپيدار را برف تابستاني مي‎نامند.

شهر مسکو با قدمتی تقریباً ٩٠٠ساله در زمرۀ زیباترین و غنی‌ترین شهرهای جهان قرار دارد.
معماری زیبای شهر، وجود موزه‌ها،پارک‌ها و تئاترها،فروشگاه‌ها و نمایشگاه‌های متعدد، وجود متروی کهنسال و خیره‌کننده، رودخانۀ با عظمت و زیبای مسکو که از جای جای شهر عبور می‌کند، همه و همه دست به دست هم داده‌اند تا این شهر را به یکی از جاذب‌ترین شهرهای توریستی جهان مبدّل سازد.
تنوع و تعدد امکنۀ دیدنی مسکو به قدری است که امکان بازدید تمامی آن‌ها در چند روز و یا حتی چند هفته غیر ممکن می‌باشد، ولی این واقعیت را نیز نباید نادیده گرفت که در مدت کوتاه هم می‌توان حتی‌الامکان بهترین‌های مسکو را دیدن نمود و از زیبایی‌های آن‌ها بهره‌مند گردید.
شرکت روسان به منظور ایجاد سهولت در امر برنامه‌ریزی سفر مسافرین محترم عازم مسکو فهرستی از مهمترین امکنۀ دیدنی شهر مسکو را تهیه نموده که ذیلاً خدمت تمامی عزیزانی که قصد سفر به این شهر افسانه‌ای را دارند، ارائه می‌گردد.

جاذبه های گردشگری:

کرملین KREMLIN:

نام اصلی "کرملین" آن گونه که خود روس ها آن را می نامند، "کرمل" است. "کرمل" در شهرهای روسیه حکم "آکروپل" در شهرهای یونان قدیم و "ارگ" در شهرهای خودمان را دارد، یعنی به صورت قلعه­ای در مرکز شهر ساخته شده اند که مقر حکومت بوده است.

"کرمل" منحصر به مسکو نیست، بعضی دیگر از شهرهای روسیه نیز دارای کرمل هستند، اما کرمل مسکو به علت عظمت، شاهکارهای معماری و همچنین به این علت که مدت ها مرکز حکومت تزارها بوده و پس از انقلاب نیز مقر فرمانروایی پیشوایان شوروی شد، شهرت جهانی یافت. عده­ی زیادی تصور می نمایند کرملین یک قصر بزرگ و مجلل است. در صورتیکه کرملین یک قصر نیست، بلکه برای خود شهری است به وسعت 28 هکتار که در آن چند قصر بزرگ و کلیسای مجلل، 20 برج به ارتفاعات مختلف ساخته شده و دیواری با ضخامت 3/5 تا 6/5 متر، ارتفاع از 10 تا 21 متر و طول 2235 متر پیرامون آن را احاطه می نماید. برج های کرملین از جمله مکان های مشهور این بنا به شمار می روند. اولین برج کرملین تاینیتسکایا (برج اسرارآمیز) در سال 1485 ساخته شد. برج اصلی یعنی اسپاسکایا (برج محافظ) در سال 1491 توسط پیترو آنتونیو سولاری معمار ایتالیایی ساخته شده و نام خود را از شمایل محافظ مقدس گرفته است.

موزه اسلحه کاخ کرملین :STATE ARMOURY

این محل قدیمی­ترین موزه ی کشور روسیه می باشد و تاریخ تأسیس آن به قرن چهاردهم میلادی می رسد.

در سال 1485 زمانی که ساختمان کنونی موزه ی اسلحه وجود نداشت، خزانه ای که یک اتاق کوچک سنگی بود در محوطه­ی کرملین به­منظور نگهداری این اشیاء گران بها احداث گردید. این ساختمان علاوه بر محل نگهداری این وسایل، شامل کارگاهی برای تولید اسلحه و جواهرات بود. اسلحه هایی که در آنجا تولید می شد بیشتر جنبه­ی تزئینی داشت، زیرا در ساخت آن ها از فلزات و سنگ های گران بها استفاده می شد. در قرن هجدهم میلادی تولید چنین اسلحه هایی متوقف گردید. در سال 1726 کلکسیون خزانه ی امپراتوری روسیه نیز به این مجموعه اضافه گردید و در سال 1806 این محل درهای خود را به روی بازدیدکنندگان گشود و به موزه تبدیل گردید. ساختمان فعلی موزه در سال 1840 توسط معمار روس، کنستانتین تن به سبک روسی بیزانس ساخته شد.

 

 CATHEDRAL OF ST. BASIL کلیسای واسیلی مقدس

کلیسای واسیلی مقدس که در میدان سرخ واقع است، نماد مسکو به شمار می رود. تصویر این کلیسا که نمای بیرونی آن بیشتر شبیه ساختمان­های قصه می­باشد، به عنوان نماد مسکو در بیشترین مقالات و کتاب هایی که پیرامون این شهر منتشر می شود، وجود دارد.طی صد سال خان­های قازان مرتباً به مسکو حمله می کردند. در زمان ایوان مخوف روابط مسکو و قازان بد شد و ایوان تصمیم گرفت بساط خان را برچیند. تابستان 1552 لشکر 150 هزار نفره ی روس ها به قازان تاخت. پس از محاصره ی طولانی شهر، در اول اکتبر 1552 که مصادف با یکی از اعیاد مذهبی (عید پاکروف) بود، هجوم بر ارگ قازان شروع شد. روز بعد روس ها شهر را تصرف کردند. این پدیده یکی از مهم­ترین کارهای دولت مسکو در قرن 16 میلادی محسوب می­گردد.این کلیسا به علت یادبود پیروزی روس ها بر تاتارها در سال های 1555 تا 1561 میلادی توسط پاستنیک (معمار بزرگ آن زمان) ساخته شد. در سال 1571 تاتارها دوباره به قصد ویران کردن مسکو به آنجا لشکر کشیدند که با مقاومت مردم رو به رو شدند. در جریان حمله ی لهستانی ها و سوئدی ها، دو نفر به نام های منین و پاژارسکی توانستند حمله­ی آن ها را دفع کنند و امروزه مجسمه­ی آن­ها مقابل کلیسا مشاهده می­شود. یک سال پس از انقلاب سال 1917، این کلیسا به عنوان یک اثر هنری از سوی وزارت معارف شناخته و تحت حمایت قرار گرفت و در سال 1923 به عنوان یک سند معماری متعلق به قرون 16 تا 18 به ثبت رسید. طی سال­های بعد تعمیراتی در آن صورت گرفت. از جمله شیروانی های آهنی به مسی تبدیل شد. قریب 32 تن مس در این بازسازی به کار رفت.امروزه کسی نیست که به مسکو سفر کند و از میدان سرخ دیدن نماید، اما در کنار این بنای بسیار زیبا عکسی به یادگار نگیرد.

 

گالری تریتیاکف TRETYAKOV GALLERY

در سمت راست رود مسکو، نزدیکی میدان سرخ، ساختمان نسبتاً کوتاهی قرار دارد که یکی از بزرگ­ترین موزه های هنری جهان با گنجینه ای از تابلوهای نقاشی با ارزش می باشد. این گنجینه ی هنری به نام بنیان­گذار آن تریتیاکف نامگذاری شد. پاول تریتیاکف از سال 1856 جمع آوری تابلوهای نقاشان روسی را آغاز نمود. این کار او به ایجاد گنجینه هنرهای ملی منجر شد. نزدیک به 150 سالی که از تأسیس این موزه می گذرد، بیش از 40 هزار تابلو نقاشی، پیکر و شمایل، کار نقاشان نامی و هنرمندان روس در آن گرد آمده است. علاقه مندان برای بازدید کامل باید از 52 تالار موزه عبور کنند.شمایل های مذهبی این موزه از حیث رنگ های درخشان و اندازه های دقیق، کمپوزیسیون بسیار جالب توجهی دارند.آثار باراویکوفسکی نقاش بزرگ آخر سده ی هجدهم، لویتسکی، تراپینین و پیکره های ساخته­ی دست شوبین از جمله آثار این موزه است. تابلوهای گنجینه ی هنری تریتیاکف نه تنها به لحاظ هنری، بلکه از نظر اجتماعی هم جالب توجه است. از روی تابلوها می­توان با آداب و رسوم زندگی مردم روسیه در قرون گذشته آشنا شد.تابلوهای نقاشی بریولف با دیدی روانشناسانه کشیده شده و از این لحاظ ظرافت و دقت خاصی دارد.ظهور مسیح بر مردم است که از سال 1832 به ذخایر این گنجینه­ی هنری اضافه شد.کارهای نقاشانی مانند ونتسیانف، تراپینین، فدوتف و بسیاری آثار دیگر که در این گنجینه وجود دارد، از بهترین آثار هنری رئالیستی جهان به شمار می روند. آثار با عظمت رپین مانند دسته ی مذهبی در ایالت کورسک، منتظر نبودند و ایوان مخوف نیز از ذخایر این محل محسوب می شوند. تعداد بازدیدکنندگان از گنجینه ی هنری تریتیاکف روز به روز بیشتر می شود. در سال 1881 حدود 8 هزار نفر برای تماشا به این گنجینه­ی هنری مراجعه کرده بودند اما در سال­های اخیر تعداد بازدیدکنندگان به بیش از 1/5 میلیون نفر رسیده است.

 

پارک ودنخا

این نمایشگاه و پارک زیبا و بزرگ در شمال شرقی مسکو و در نزدیکی ایستگاه مترو به همین نام است. حروف (V.D.N.Kh) خلاصه ی کلمات روسی نمایشگاه دستاوردهای اقتصادی اتحاد شوروی بود. سالن­های نمایشگاه پس از فروپاشی شوروی در اختیار شرکت های تجاری قرار گرفت. این محل در سال 1939 با عنوان نمایشگاه سراسری کشاورزی گشایش یافت. در دوران جنگ نمایشگاه تعطیل و در سال 1954 یعنی ده سال پس از جنگ مجدداً بازگشایی گردید. در سال 1959 این نمایشگاه از انحصار محصولات کشاورزی خارج و به محصولات تولیدی اختصاص یافت. هر یک از جمهوری های شوروی سابق برای خود سالن مخصوص داشتند. ودنخا دارای ساختمان ها، مجسمه ها و دیگر نمودهای معماری بسیار زیبا است. محوطه ی نمایشگاه آن قدر بزرگ است که تماشای تمام بخش ها در یک روز میسر نیست. دریاچه ی مصنوعی، میدان ویژه­ی نمایش و مسابقه ی حیوانات اهلی، چند شهر بازی، گل خانه و غیره از دیگر دیدنی های این محل است. در بسیاری از جشن ها و روزهای شادی در این محل مراسم متعدد برگزار می­شود. امروزه این نمایشگاه به بازاری برای عرضه ی کالا و یا به عبارتی دیگر نمایشگاه دستاوردها و بازار محصولات خارجی و داخلی تبدیل شده است.یکی دیگر از دیدنی های این منطقه مجسمه­ی بزرگی است که در میدان مجاور ودنخا نصب شده است، که زن دهقان و مرد کارگر روسی را نشان می دهد. این پارک در مجاورت هتل بین­المللی کاسموز قرار دارد.

 

 

متروی مسکو Moscow’s Metro 
بی شک مترو شاخص ترین وسیله ی نقلیه ی عمومی مسکو است که روزانه چند میلیون نفر را جابه جا می کند. ساخت مترو در روسیه بر اساس تصویب کنگره کمیته مرکزی حزب کمونیست، در 15 ژوئن سال 1931 آغاز شد. ظرف 4 سال اولین خط مترو به طول کلی 2/11 کیلومتر با 13 ایستگاه و تاسیسات مربوطه تکمیل گردید و 15 می 1935 به بهره برداری رسید.

 

سیرک قدیمی مسکو (سیرک نیکولین) Nikulin’s circus

سیرک قدیمی مسکو که در مرکز شهر قرار دارد، از سال 1880 فعالیت خود را آغاز نمود. ساختمان جدید آن بین سال های 1989- 1987 بازسازی شد. این سیرک پس از فوت نیکولین (کمدین بزرگ روسیه) که از هنرمندان این سیرک به شمار می رفت به اسم او نام گذاری شد. قیمت بلیت سیرک مسکو از 250 تا 3000 روبل بسته به محل استقرارصندلی نسبت به صحنه نمایش متغیر است.

 

سنت پیترزبورگ

جاذبه های گردشگری

کاخ با شکوه کاترین یا دهکده تزارها ( تزارسکویه سِلو) Tsarskoye Selo
در 30 کیلومتری سنت پترزبورگ مکانی به نام تزارسکویه سلو وجود دارد، که معنای آن دهکده تزارها می باشد، در این مکان قصر تابستانی کاترین اول، همسر پتر کبیر قرار دارد.
این منطقه تا قرن هجدهم میلادی در اشغال کشور سوئد قرار داشت و پس از پیروزی روسیه بر ارتش سوئد بازپس گرفته شد و پتر کبیر در سال 1708 این منطقه را به همسر خود هدیه داد. طی سال های 1717 تا 1723 با دستور کاترین اول برانشتین (معمار بزرگ روس) یک قصر سنگی را در آن احداث نمود و چون قصد داشت این قصر را به عنوان هدیه ای غیر منتظره به پتر کبیر اهدا نماید، بودجه ی بسیار زیادی را برای آن هزینه نمود، پس از بازگشت پتر کبیر از میدان نبرد، به جای خوشحالی کاترین را بسیار سرزنش نمود. طی سال های 1752 تا 1756 دختر پتر کبیر، الیزابت اول راسترلی (معمار ایتالیایی دربار) را برای توسعه ی کاخ به یادبود مادرش به خدمت گرفت. راسترلی این قصر را توسعه داد و به زیبایی آن کمک شایانی نمود، قصر بزرگی که امروزه در دهکده تزارها قرار دارد، حاصل زحمات ایشان است. این قصر از سالن بزرگ و با شکوهی به طول 300 متر با پله های بزرگ و اتاق های دلنشین تشکیل شده است. در تزئینات این بنا از آب طلا و آینه کاری استفاده شده است و وسایل مورد استفاده خانواده تزار و شخص تزار در این قصر قرار دارند. در زمان حکومت کاترین کبیر، کلیسای اختصاصی خانواده تزار، حمام سرد همراه با اتاق عقیق و پارک های بزرگی به سبک های فرانسوی و انگلیسی و همچنین گالری بزرگ کامرون به کاخ تابستانی اضافه گردید. راسترلی به سبک باروک ساختمان ها را آرایش می نمود، اما کامرون به سبک کلاسیک عشق می ورزید. این دوگانگی در سبک های معماری، زیبایی فوق العاده ای به این قصر بخشیده است. در داخل پارک انواع ساختمان های کوچک از جمله ارمیتاژ کوچک، ساختمان نیروی دریایی، استراحتگاه تابستانی و مجسمه های رومی قرن هجدهم قرار دارند. در مرکز پارک دریاچه ای مصنوعی به یادبود پیروزی ارتش روسیه بر نیروی دریایی عثمانی در سال 1770 در دریای سیاه ساخته شده است. در سال های 1792 تا 1800 قصر الکساندر به این مجموعه اضافه گردید. در سال 1811 مدرسه ای مخصوص اشراف زادگان و تیزهوشان در این مجموعه ساخته شد. این مدرسه اشخاصی هم چون الکساندر پوشکین (بنیانگذار ادبیات کلاسیک روس) را پرورش داد. پوشکین تا سال 1817 در این مدرسه به فراگیری علم و دانش مشغول بود. دهکده تزارها تا سال 1917 و قبل از پیروزی انقلاب در ماه اکتبر هم چنان قصر تابستانی تزارها بود و بعد از انقلاب، این مکان با فرمان لنین، ملی اعلام شده و به موزه تبدیل گردید. در سال 1937 به مناسبت یکصدمین سال فوت پوشکین، شاعر بزرگ و معروف روس این مکان به شهر پوشیکن تغییر نام پیدا کرد و تا امروز هم به این نام معروف است. بدون تردید یکی از دیدنی ترین نقاط این قصر اتاق کهربا می باشد، که تمام وسایل این اتاق از قبیل میز، صندلی، تزئینات دیوار و سقف از سنگ کهربا ساخته شده است و بازدید کنندگان بسیاری را از تمام نقاط جهان به خود جلب کرده است. لازم به ذکر است در حمله آلمان ها به روسیه تمام کهربا های آن به سرقت رفت اما اتاق طی 24 سال با سه تن کهربا بازسازی شد وهمزمان با سیصدمین سالگرد تولد شهر سنت پترزبورگ دربهای آن جهت نمایش عمومی به روی بازدیدکنندگان باز شد.

 

 

اتاق کهربا

 

 

مزرعه تزاری

 

 

مراکز خرید مسکو:

روسیه در مجموع کشور گرانی است، یعنی هزینه‌های زندگی بالاست و تورم هم در اندازه‌ی متوسطی‌ است. مسکو، پایتخت روسیه برای سه سال پیاپی، گران ترین پایتخت جهان بوده است. سیستم توزیع در روسیه، بر خلاف ایران که از تعداد زیادی کسب‌وکارهای کوچک تشکیل شده است، مبتنی بر فروشگاه های زنجیره ای بزرگ، متوسط و کوچک است. این فروشگاه ها با توجه به کارکرد مناسب بامردم، جای خود را در روسیه باز کرده اند. تنوع کالا، قیمت رقابتی، حق انتخاب، فضای بزرگ، سیستم حسابداری پیشرفته، بارکدخوانی، پارکینگ، رستوران و تهویه‌ی مطبوع از ویژگی‌هایی‌ست که آن‌ها را بیشتر دلخواه مردم ساخته‌اند.

مرکز خرید آخودنی ریاد:
این فروشگاه در سه طبقه زیر زمین در محوطه میدان مانژ در جوار کرملین واقع شده است. انواع مارک های معتبر دنیا در این فروشگاه عرضه می شود.

مرکز خرید
اروپایی:
این فروشگاه بزرگ در کنار ایستگاه مترو کییفسکایا در مرکز مسکو قرار دارد. این فروشگاه محل مناسبی جهت خرید، تفریح و صرف انواع غذاها می باشد. 

بازار صنایع دستی ایزمایلُوا:
این بازار گردشگران بسیاری را در مسکو به خود جلب می نماید. بازار ایزمایلوا با سبک سنتی روس ساخته شده است و تنها 5 دقیقه از ایستگاه مترو فاصله دارد. در این بازار می توان عروسک های چوبی روسی معروف به ماتروشکا و صنایع دستی مربوط به جنگ سرد، جواهرات ساخته شده از کهربا، یادداشت های رهبران شوروری سابق، دوربین های عکاسی و شکاری، پوست حیوانات،کلاه و شال از جنس پوست، صنایع دستی روسیه و مجموعه تابلوهای نقاشی اصل را خریداری نمود.

مرکز خرید گوم

با قدمت بیش از 120 سال، در میدان سرخ مسکو واقع شده است. گوم مرکز خریدی پیشرو در مارک‌های معروف جهان در روسیه به شمار می آید. بنای این ساختمان به نوعی نماد مسکو و هم‌سطح با بنای کرملین و مقبره لنین است.شرایط سفر و اطلاعات سودمند


1- خرید کالا واستفاده از سرویس های عمومی با پول رایج این کشور انجام می شود البته دلار و دیگر ارزهای خارجی همچون یورو در بانکهای این کشور، صرافی ها ویا هتل ها قابل تبدیل به پول محلی است.
2- در مناسبت های مختلف علاوه بر سرمای شدید، روسیه با سیل وسیلاب مواجه می شود توصیه می شود به زمان سفر توجه شود.
3- وضعیت وسائط نقلیه عمومی مخصوصا مترو، تراموا و اتوبوس برقی در شهرهای بزرگ مثل مسکو و سن پترزبورگ خوب می باشد. البته کرایه تاکسی ها گران و استفاده از مترو و اتوبوس مقرون به صرفه میباشد. جاده های بین شهری از کیفیت مطلوب برخوردار نمی باشند همچنین باتوجه به تعداد زیاد خودروهای سواری و علیرغم وجود خیابان های عریض و طویل شهر مسکو در اکثر ساعات شاهد ترافیک سنگین می باشد.
4- در بدو ورود به این کشور چنانچه در مسکو اقامت نمودید، سعی کنید در اولین زمان ممکن آدرس نمایندگی جمهوری اسلامی ایران را که به همین منظور در اختیار شما قرار گرفته است، پیدا نمائید تا در صورت وقوع حادثه و یا نیاز به مراجعه، دچار مشکل نشوید.
5- افرادی که قصد دارند جهت تجارت، امور بازرگانی، واردات و صادرات وارد بازار روسیه شوند حتما قبل از اقدام به این کار وسرمایه گذاری در این بخش با افرادی که از تجربه کافی برخوردار بوده و نیز تماس و ارتباط با بخش اقتصادی و رایزن بازرگانی سفارت مشورت نمایند.
6- از قرار دادن و سپردن سرمایه خود به افراد حقیقی وحقوقی ایرانی یا خارجی قبل از تحقیق درخصوص نوع فعالیت، اعتبار و سوابق کاری آنان خودداری و انعقاد قرار داد طبق قوانین محل و اخذ تضمینهای لازم و مشورت با فردی که در این زمینه تخصص دارد صورت پذیرد.
7- چنانچه در این کشور دچار حوادثی مثل سرقت پول یا مدارک مسافرتی شدید، ضروری است قبل از هر کار موضوع را به اطلاع پلیس محل برسانید و گزارش پلیس را در این رابطه دریافت نمائید. بدیهی است گزارش رسمی پلیس، به شما امکان خواهد داد موضوع را در نهاد های مربوطه به نحو موثرتری پیگیری نمائید.
8- به افرادی که قصد تحصیل در این کشور دارند توصیه میشود، در مراجعه به افراد یا موسساتی که مدعی اخذ پذیرش از دانشگاههای روسیه می باشند. از سطح علمی داشنگاه مورد نظر ، میزان شهریه ، موقعیت جغرافیائی ، داشتن خوابگاه و امکانات دیگر مطلع گردیده و از همه مهمتر مورد تائید بودن مدارک تحصیلی آن دانشگاه ( ارزشیابی) را از وزارتین بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و علوم ، تحقیقات و فن آوری استعلام نمایند.
 

 
  © IRAN GASHT TOUR 2004 - ALL RIGHT RESERVED